III. gimnazija Maribor je v sodelovanju z dvema drugima šolama, Colegio RR Calasancias Sevilla iz Španije in BG/BRG Kirchengasse Graz iz Avstrije, bila na Erasmus mobilnosti v Bruslju, ki je potekala od 1. do 7. aprila 2024. Ta mobilnost je bila priložnost za mednarodno povezovanje, spoznavanje evropskih institucij in izboljšanje jezikovnih veščin.
Na pot smo se podali z avtobusom skupaj z dijaki iz Gradca. Dolga vožnja, ki je trajala kar 14 ur, nas je pripeljala v Bruselj, kjer smo začeli našo avanturo. Prvi dan je bil namenjen spoznavanju in »teambuilding« dejavnostim, ki so nas povezale in nas pripravile na prihajajoče dogodke. Sledil je vodeni ogled mesta, kjer smo občudovali zgodovinsko in kulturno bogastvo Bruslja.
Naslednji dan smo obiskali Parlamentarium in Evropski parlament, kar nam je omogočilo vpogled v delovanje evropskih institucij. Kasneje smo vse šole skupaj sodelovale v anketiranju mimoidočih na ulici, kjer smo jih spraševali o evropskih volitvah. Obiskali pa smo še slovensko stalno predstavništvo pri EU in Štajersko regionalno pisarno, kjer smo spoznali delo slovenskih predstavnikov v Bruslju.
V četrtek smo se podali na obisk Evropske komisije, kjer smo se seznanili z njenim delom in poslanstvom. Popoldne smo se preizkusili v simulaciji parlamentarnih debat, saj smo skupaj z dijaki iz Gradca igrali vloge evropskih poslancev. Ta izkušnja nam je približala delovanje evropske politike na praktičen način.
Petkov dan je bil zaznamovan z obiskom avstrijskega in španskega stalnega predstavništva pri EU, kjer smo spoznali, kako druge države delujejo znotraj EU. Sledil je ogled Hiše evropske zgodovine, ki nas je popeljala skozi bogato zgodovino našega kontinenta. Večer smo zaključili s kulinaričnim doživetjem v restavraciji "Chez Leon", kjer smo uživali v tradicionalni hrani Bruslja.
Zadnji dan našega bivanja v Bruslju smo obiskali Atomium in Mini-Europe, kjer smo občudovali arhitekturne čudeže in uživali v zadnjih trenutkih v tem čudovitem mestu. Polni novih izkušenj in spominov smo se odpravili proti domu.
Erasmus+ mobilnost v Bruslju je bila nepozabna izkušnja, ki nam je omogočila spoznavanje novih ljudi, sklepanje prijateljstev in izboljšanje znanja angleščine in tudi nemščine. Poleg tega smo imeli priložnost vpogleda v Evropski parlament, Evropsko komisijo in evropski politični prostor. Mobilnost je bila enkratno doživetje, ki nam bo ostalo v lepem spominu.

Darija Golob Malenšek, prof. in mag. Boris Radosavljevič