V obdobju med 21. septembrom in 5. oktobrom 2024 so se dijakinje programa predšolska vzgoja in učiteljici slovenščine udeležile mobilnosti v Bragi na Portugalskem v okviru projekta Erasmus+. Cilj obiska je bil opravljanje praktičnega usposabljanja v tamkajšnjih vrtcih, kjer so dijakinje pridobivale praktične izkušnje ter se seznanile z različnimi metodami poučevanja in vzgoje otrok.

V prvih dneh bivanja so se dijakinje seznanile z delom v vrtcih, spoznale delovno okolje in mentorje ter obiskale znamenitosti, kot sta svetišče Bom Jesus do Monte in katedrala v Bragi.

Praktično usposabljanje je potekalo v javnem, zasebnem in kombiniranem vrtcu, kjer so dijakinje postopoma prevzele aktivno vlogo. Sprva so opazovale delo vzgojiteljic in njihove metode poučevanja ter interakcije z otroki, kar jim je omogočilo vpogled v portugalski vrtec. Nato so se same vključile v dejavnosti, kot so umetniške delavnice, igre na prostem, pripovedovanje zgodb in petje pesmi. Nekatere dijakinje so doživele tudi medgeneracijsko sodelovanje z obiski otrok v domovih za starejše, kjer so skupaj prepevali in se družili.

Vsakodnevno so dijakinje po zaključku prakse pisale poročila in urejale dokumentacijo. Ob koncu tedna so obiskale Lizbono, Fatimo in Porto ter odkrivale kulturne in zgodovinske znamenitosti teh mest.

Dijakinje so izkazale veliko motivacije in zavzetosti. Po koncu delovnega dne so se udeleževale skupinskih sestankov, kjer so delile svoje izkušnje in primerjale slovenski in portugalski predšolski sistem. Ena izmed dijakinj je dejala: »Erasmus+ izkušnja je bila za vse nas nepozabna. Prijaznost in gostoljubje prebivalcev sta nas navdušila, raziskovanje Brage pa je bilo posebno doživetje. Z opravljanjem prakse v vseh treh vrtcih smo bile zelo zadovoljne. Celotna mobilnost je bila izjemna, organizacija in delo spremljevalk pa brezhibna. Ne bi mogle biti bolj zadovoljne, saj nam bo ta izkušnja ostala v spominu za vedno.«

Spremljevalni učiteljici, Aleksandra Adam Knez in Urška Tivadar, sta pridobili vpogled v različne pristope vzgoje in se seznanili z metodami portugalskih vzgojiteljic. Senčili sta pri vzgojiteljicah, evalvirali dejavnosti ter sodelovali pri pripravi lutkovnih delavnic in prireditev.

Bivanje v Bragi, ki je eno najstarejših in zgodovinsko najpomembnejših mest na Portugalskem in se nahaja na severu države ter se ponaša z več kot 2000-letno zgodovino, saj so jo ustanovili Rimljani, je hitro minilo, vendar se bodo dijakinje in spremljevalki z veseljem spominjale te izjemne izkušnje v mestu z bogato kulturno dediščino in prelepo arhitekturo.