Med 3. in 7. 2. 2025 smo v okviru programa Erasmus+ mobilnost dijakov gostili dijake iz Portugalske, natančneje iz šole Agrupamento de Escolas de Pinheiro, ki se nahaja v okolici mesta Porto. Sprejeli smo 6 dijakov in 2 profesorici, sodelovalo pa je še 9 naših dijakov in 3 profesorice. Dijaki so se zelo hitro povezali in nastalo je pravo portugalsko – slovensko prijateljstvo.

Erasmus+ projekt se imenuje »Trajnost – nekoč in danes« in na to temo so dijaki cel teden spoznavali različne pristope, kako lahko danes uporabimo znanja iz preteklosti.

Prvi dan smo jim pripravili delavnice, kjer so z različnimi igrami spoznavali drug drugega, sledilo pa je delo po postajah na temo trajnosti. V popoldanskem času so skupaj odkrivali lepote in znamenitosti Maribora. 

Z obiskom Muzeja narodne osamosvojitve smo jim približali in pojasnili zgodovinske okvire nastanka Slovenije, seznanili smo jih s preteklostjo in kako so že takrat bili okolje osveščeni, čeprav v tistem času zaradi drugih vzrokov, namreč zaradi pomanjkanja. Ugotovili so, da bi se tudi danes lahko zgledovali po njih in marsikaj ponovno prenesli v prakso. V popoldanskem času so dijaki mešano v skupinah odšli v mesto, kjer so povprašali mimoidoče, kako skrbijo za okolje, ali bi lahko v Mariboru še kaj izboljšali, kako je z javnim prevozom … Mimoidoči so večinoma odgovarjali v angleščini. Sledila je delavnica z dramskim igralcem, gospodom Ivico Knezom, ki je dijakom pognala kri po žilah, saj je bila zelo dinamična. Naučili so se tradicionalnih plesov in pesmi Portugalske in Slovenije.

Obiskali so tudi glavno mesto Slovenije, Ljubljano, in Šolski muzej z enourno delavnico »Šolanje v preteklosti«. Prav tako so v Ljubljani obiskali tržnico, povprašali po domačih izdelkih, kakšna je skrb za okolje in si tako ustvarili vtis glede skrbi za okolje. Manjkal tudi ni obisk gradu, kjer še posebej skrbijo za okolje in zeleno Ljubljano. Sledil je ogled znamenitosti mesta.

Naslednji dan je sledila delavnica ponovne uporabe izdelkov, kjer so si naredili unikatne majice z barvanjem pokrovov kanalizacije, saj ima le ta različne motive.

Z delom v šoli, sestavljanjem video posnetkov,  zbiranju slik, pogovoru o novih spoznanjih in druženju v Woop-u smo zaključili delovni dan.

Prehitro je prišel zadnji dan, ki smo ga preživeli v šoli. Opazovali so dve uri pouka angleščine, se pogovorili o spoznanjih tega tedna, podelili smo certifikate udeležencem in z obiskom Lutkovnega gledališča z delavnico, uradno zaključili teden projekta Erasmus+ »Trajnost nekoč in danes«.

Dijaki so se tesno povezali in stkali nova prijateljstva. Sledilo bo nadaljevanje mobilnosti v mesecu aprilu 2025, ko

bodo naši dijaki v spremstvu profesoric obiskali svoje nove prijatelje v Portu, na Portugalskem.

Mag. Tina Purg Skrbinšek, Aleksandra Adam Knez, prof. in Mateja Šebart, prof.